Sada na opravu pneumatik: Čo obsahuje a ako ju použiť?
Defekt pneumatiky môže prekvapiť kdekoľvek, kedykoľvek a kohokoľvek. Nezáleží na tom, aký dobrý vodič ste alebo aké drahé auto máte. Ako sa na takéto situácie pripraviť? Jednou z možností je mať po ruke sadu na rýchlu opravu pneumatík.
Hoci s ním väčšina vodičov neráta, defekt patrí k najčastejším nepríjemnostiam, s ktorými sa na cestách stretávame. Nielenže môže skomplikovať vašu cestu do práce či na dovolenku, ale môže vás vyjsť aj pekne draho. V tomto článku vám preto poradíme, ako byť pripravený a ako ušetriť v prípade poškodenia pneumatiky.
Čo vám pomôže v prípade defektu
Ak na niektorej z pneumatík na vašom vozidle dôjde k strate tlaku, máte niekoľko možností. Všetko závisí na rozsahu poškodenia, type pneumatiky a vašej aktuálne výbave. Toto sú veci, ktoré sa oplatí mať pri sebe:
1. Rezervné koleso alebo dojazdová pneumatika
- Plnohodnotná rezerva vám umožní pokračovať v jazde bez nutnosti navštíviť servis.
- Dojazdové koleso je menšie a užšie. Je určené len na dočasnú jazdu (zvyčajne pri rýchlosti max. 80 km/h a na krátku vzdialenosť).
2. Zdvihák a kľúč na kolesá
- Sú súčasťou povinnej výbavy a nevyhnutné na výmenu kolesa.
- Pomocou nich by ste mali dokázať svojpomocne vymeniť rezervné alebo dojazdové koleso. Súčasťou by mal byť návod na použitie.
3. Opravná sada na pneumatiky
- Je to sada na rýchlu opravu bezdušových pneumatík, ktorá môže byť náhradou rezervy.
- Zvyčajne obsahuje opravné knôty, tesniaci tmel, vrták, vidlicu na knôt, prípadne kompresor.
- Je vhodná na opravu menších poškodení, napríklad pri prepichnutí klincom.
- Umožní dojazd do servisu bez potreby výmeny kolesa.
4. Opravný sprej
- Podobne ako v prípade opravnej sady ide o rýchle riešenie na malé defekty.
- Sprej nafúkne pneumatiku a zároveň ju dočasne utesní.
- Takisto umožní dojazd do servisu bez potreby výmeny kolesa.
5. Tlakomer a kompresor
- Pomôžu vám skontrolovať a upraviť tlak v kolese po výmene alebo oprave.
6. Výstražný trojuholník a reflexná vesta
- Sú súčasťou povinnej výbavy a pomôžu vám zaistiť bezpečnosť v prípade zastavenia na vozovke alebo krajnici.
7. Mobilný telefón
- Ak si s opravou alebo výmenou kolesa neviete rady, môžete zavolať odťahovú službu, asistenčnú službu alebo požiadať o pomoc blízkeho.
8. Rukavice a baterka
- Rukavice vám uľahčia manipuláciu s kolesom a znížia riziko poranenia a znečistenia.
- Baterka sa vám bude hodiť najmä v noci, prípadne si môžete posvietiť mobilom.
Sada na opravu pneumatík a jej výhody
Sada na opravu bezdušových pneumatík má viacero praktických výhod, najmä pre moderných vodičov, ktorí chcú jednoduché a rýchle riešenie pre prípad defektu. Kúpite ju už za pár eur (od približne 5 eur) a môže vám ušetriť nemalé peniaze za odťahovú službu. Alternatívou sady na opravu pneumatík je sprej na opravu pneumatík.
Použitie týchto prostriedkov je zvyčajne jednoduchšie, rýchlejšie a čistejšie ako výmena kolesa. Dokážu to aj ženy, ktoré by s použitím zdviháka a kľúča na skrutky mohli mať problém. Bez akejkoľvek asistencie tak zvládnete dojazd domov alebo do najbližšieho servisu, kde sa už o pneumatiku postarajú odborníci.
Okrem sady na opravu alebo spreja na opravu pneumatík je vhodné mať vo výbave tiež kompresor. Pomocou neho pneumatiku opäť nahustíte na požadovaný tlak. Nie každá čerpacia stanica totiž disponuje kompresorom. Niektoré sady na opravu však priamo obsahujú aj malý kompresor. V prípade použitia spreja na opravu sa zaobídete ja bez kompresora.
Ako použiť sadu na opravu pneumatík
Dostali ste defekt a chcete ho opraviť pomocou sady na rýchlu opravu defektu? Návod na jej použitie je jednoduchý. Treba však postupovať systematicky a v prvom rade dbať na bezpečnosť.
- Zastavte na bezpečnom mieste
Ak musíte zastaviť na krajnici, zapnite výstražné svetlá, oblečte si reflexnú vestu a umiestnite výstražný trojuholník. Skontrolujte rozsah poškodenia pneumatiky a zhodnoťte, či bude možné ju opraviť. Sada na opravu je vhodná pri menších defektoch (do 6 mm), napríklad pri prepichnutí ostrým predmetom.
- Skontrolujte obsah sady
Sada na opravu môže mať viacero podôb – môže ísť o sadu s knôtmi, opravným tmelom alebo opravným sprejom. Postup sa preto môže líšiť podľa toho, čo vaša sada obsahuje. Pred použitím vám preto odporúčame prečítať si návod od výrobcu.
- Ak je to potrebné, odmontujte koleso
Podľa miesta poškodenia môže byť potrebné odmontovať koleso. Nie je to nevyhnutné, no môže to uľahčiť prácu. Na odmontovanie použite zdvihák a kľúč na skrutky alebo matice kolies, ktoré by ste mali mať v povinnej výbave. Pred opravou otočte koleso tak, aby ventil smeroval hore.
- Odstráňte predmet
Ak je v pneumatike zapichnutý cudzí predmet, napríklad klinec, najskôr sa pokúste ho odstrániť. Ideálne je to pomocou klieští.
- Opravte koleso podľa návodu
Podľa typu sady na opravu môže byť ďalší postup nasledovný:
- Použitie opravných knôtov (tradičnejšia metóda)
Tieto špeciálne gumené knôty dokážu zaceliť menšie diery v pneumatike. Okrem knôtov a nástrojov na ich aplikáciu budete potrebovať tiež kompresor alebo pumpu.
- Pripravte dieru – vezmite vrúbkovaný nástroj (pilník/vrták) a niekoľkokrát ho zasuňte a vysuňte z diery. Tým ju vyčistíte a mierne rozšírite, aby do nej knôt dobre zapadol.
- Vezmite knôt – zasuňte knôt do „vidličky“ (zavádzacieho nástroja) približne do polovice, aby trčal z oboch strán rovnako. Knôt je zvyčajne lepkavý, preto sa vám zídu rukavice.
- Zasuňte knôt – pomocou zavádzača zatlačte knôt do diery asi do 2/3 hĺbky knôtu (konce majú trochu trčať von). Potom nástroj rýchlo vytiahnite tak, aby knôt zostal vo vnútri.
- Orežte knôt – pomocou noža alebo žiletky odrežte trčiace konce knôtu čo najbližšie k pneumatike.
- Nahustite pneumatiku – použite kompresor alebo pumpu a nahustite pneumatiku na správny tlak. Skontrolujte, či vzduch neuniká.
- Použitie opravného spreja/tmelu (modernejšia metóda)
Tento špeciálny sprej s obsahom tmelu dokáže pneumatiku utesniť a nafúknuť zároveň. Nepotrebujete preto kompresor.
- Pripravte sadu – pripravte si tmel v spreji a pred použitím ho dôkladne pretrepte. Pre istotu si prečítajte návod na použitie, pretože postup sa môže líšiť.
- Odstráňte predmet a vypustite pneu – ak je to možné, odstráňte cudzí predmet v pneumatike a následne ju úplne vypustite.
- Naskrutkujte hadičku – odskrutkujte uzáver na ventile poškodenej pneumatiky a pripevnite hadicu spreja na ventil.
- Aplikujte sprej – držte sprej vo vzpriamenej polohe a stlačte spúšť spreja. Pneumatika sa v priebehu pár minút kompletne nafúkne a zároveň utesní.
- Zatvorte ventil – po nafúknutí odstráňte hadičku a priskrutkujte uzáver späť na ventil pneumatiky.
6. Opatrne pokračujte v jazde
Po oprave pneumatiky môžete opatrne pokračovať v jazde do najbližšieho servisu alebo domov. Dodržujte pritom maximálnu rýchlosť 80 km/h. Takáto oprava je len dočasná a pneumatika si následne vyžaduje odbornú opravu alebo výmenu.
Záver
Vedeli ste, že ak máte vo výbave vozidla opravnú sadu na pneumatiky, nemusíte už mať rezervné koleso? Takáto sada vám tak môže ušetriť kopec miesta v kufri a znížiť hmotnosť auta, čím môžete zároveň znížiť spotrebu paliva. Navyše je oprava kolesa v prípade defektu rýchlejšia, jednoduchšia a fyzicky menej náročná ako jeho výmena za rezervu.