Podhustená pneumatika: Aké riziká predstavuje a ako im predísť?

Close-Up Of Hand holding pressure gauge for car tyre pressure measurement

Správne nahustené pneumatiky na aute sú jednou zo základných podmienok pre bezpečnú, komfortnú a efektívnu jazdu. Z rôznych dôvodov však môže dôjsť k ich podhusteniu alebo k unikaniu vzduchu. Aj preto je dobré poznať všetky riziká.

Aj taká maličkosť ako nesprávne nahustené pneumatiky vám môže priniesť mnoho problémov a nevýhod. Preto je dôležité stav pneumatík pravidelne kontrolovať, ideálne pred každou dlhšou jazdou alebo aspoň raz za mesiac. Rovnako tak ich skontrolujte vždy, keď si všimnete zmenu v ovládaní vozidla či zvýšenú spotrebu paliva.

Čo znamená podhustená pneumatika

Každá pneumatikaoptimálnu hodnotu pre tlak vzduchu stanovenú výrobcom vozidla alebo pneumatiky. Ak je tlak pneumatiky nižší ako odporúčaná hodnota, hovoríme o tzv. podhustenej pneumatike. Ak je naopak hodnota tlaku vyššia, pneumatika je prehustená. 

Rizikom je tiež situácia, kedy sú jednotlivé pneumatiky na vozidle nahustené odlišne. Moderné automobily už majú zavedené senzory tlaku v pneumatikách, ktoré vás na takéto situácie upozornia.

Tlak sa meria v jednotkách bar alebo psi, a odporúčané hodnoty sú uvedené v návode na obsluhu vozidla, na samotnej pneumatike alebo na štítku (napríklad na dverách vodiča alebo vo vnútri palivového viečka).

Prečo môže dôjsť k podhusteniu

Dôvody môžu byť rôzne, pričom medzi najčastejšie patria tieto:

  1. Postupné unikanie vzduchu: Pneumatiky časom prirodzene strácajú tlak, zvyčajne o 1–2 psi za mesiac. Aj preto je potrebná ich pravidelná kontrola.
  2. Teplotné zmeny: Studené počasie spôsobuje zníženie tlaku vzduchu v pneumatikách (približne o 1 psi na každých 10 °C poklesu teploty). 
  3. Poškodenie pneumatiky: Dôvodom úniku vzduchu môže byť defekt, prasklina na pneumatike alebo poškodenie ventilu.
  4. Nedostatočná údržba: Ak zabúdate na pravidelnú kontrolu tlaku a kontrolu celkového stavu pneumatík, nesmiete sa čudovať, že ich tlak nebude optimálny.

Riziká podhustených pneumatík

Aj keď je vaše vozidlo schopné jazdiť s podhustenými pneumatikami, takáto jazda má mnoho nevýhod a rizík. Patria medzi ne najmä:

  • Znížená bezpečnosť

V prípade podhustených pneumatík sa zhoršuje ovládateľnosť vozidla a predlžuje brzdná dráha. Hrozí tak väčšie riziko šmyku a straty kontroly nad vozidlom pri zatáčaní alebo náhlej zmene smeru. To môže viesť k nehodám.

  • Zvýšené opotrebenie pneumatík

Pneumatiky sa viac zahrievajú a dochádza k rýchlejšiemu a nerovnomernému opotrebeniu pneumatík, najmä na bočných stranách behúňa. To skracuje životnosť pneumatiky a zvyšuje vaše náklady na údržbu.

  • Vyššia spotreba paliva

Podhustené pneumatiky zvyšujú valivý odpor, čo viac zaťažuje motor a vedie k zvýšenej spotrebe paliva. To opäť len zvyšuje vaše prevádzkové náklady. Správnym nahustením tomu môžete predísť.

Vyššie spomenutým negatívam môžete najviac predísť tým, že budete pravidelne kontrolovať tlak, používať kvalitný merač tlaku (čerpacie stanice ním nemusia disponovať, preto sa oplatí zadovážiť si vlastný) a používať ochranné uzávery ventilov.

Výhody podhustených pneumatík

Na druhej strane, v niektorých prípadoch môžu jemne podhustené pneumatiky prinášať aj dočasné výhody. Týka sa to napríklad:

  • jazdy v teréne (off-road), 
  • jazdy v piesku či blate,
  • alebo jazdy na snehu a ľade

Mäkšie pneumatiky totiž pomôžu zvýšiť kontaktnú plochu pneumatiky s povrchom, čo zlepšuje trakciu a priľnavosť. Zároveň sa môže znížiť riziko prepichnutia ostrým predmetom. Treba však uviesť, že to nie je vhodné pre bežnú cestnú premávku.

Dbajte preto vždy na správnu údržbu a kontrolu vašich kolies. Len tak zaistíte optimálny výkon a bezpečnost každej jazdy.

Vyberte si z našej ponuky celoročné pneumatík a nechajte si ich prezuť v jednom z našich šiestich servisov po celom Slovensku.