Ako prebieha čistenie DPF filtra a kedy je potrebné ho vymeniť

Ak máte naftové vozidlo, mali by ste čo to vedieť o DPF filtri. Ten totiž plní dôležitú úlohu pri zachytávaní a odstraňovaní škodlivých sadzí, ktoré by sa inak dostali do ovzdušia. Viete, ako sa tento filter pevných častíc čistí a kedy je potrebné ho vymeniť?
Čo je DPF filter
DPF filter (z anglického Diesel Particulate Filter) je filter pevných častíc, ktorý sa nachádza vo výfukovom systéme dieselových motorov. Ide o dôležitý komponent, ktorý má za úlohu zachytávať sadze a ďalšie pevné častice, ktoré vznikajú pri spaľovaní nafty.
Prečo je DPF filter taký dôležitý? Jeho úloha nie je až taká podstatná pre samotné vozidlo, ale predovšetkým pre životné prostredie. Filter totiž odstraňuje sadze, ktoré by inak unikli do ovzdušia a znečistili ho.
Tieto jemné častice sú škodlivé nielen pre ovzdušie, ale aj pre ľudské zdravie. DPF filter tak znižuje negatívny dopad spalín a zároveň je nevyhnutný na to, aby dieslové vozidlá spĺňali emisné normy Európskej únie.
Ako DPF funguje
Celý systém funguje vo viacerých krokoch:
- DPF filter počas jazdy zachytáva pevné častice z výfukových plynov.
- Keď sa filter zaplní, spustí sa tzv. regenerácia, počas ktorej sa sadze vypália a zmenia na popol.
Regenerácia pritom môže byť:
- Pasívna: Táto prebieha automaticky pri jazde s vyššou teplotou výfukových plynov, zvyčajne napr. počas jazdy na diaľnici.
- Aktívna: Ak nedôjde k pasívnej regenerácii, spustí sa aktívna regenerácia – zvýši sa teplota v DPF filtri pomocou dodatočného vstrekovania paliva.
- Servisná: Táto regenerácia je tzv. nútená, pretože sa vykonáva v autoservise v prípade, že filter nie je schopný sám regenerovať.
Kedy vymeniť DPF filter
Keď je filter pevných častíc príliš zanesený, nedokáže už sám regenerovať a vypaľovať nahromadené sadze. Dôvodov môže byť viacero, najčastejšie je to jazda na krátke vzdialenosti, kedy sa motor nestihne dostatočne zohriať na to, aby došlo k automatickej regenerácii.
Ako zistíte, že filter treba vyčistiť alebo vymeniť? K najčastejším signálom patria tieto:
- Rozsvi sa kontrolka DPF alebo motora, čo môže signalizovať problém s filtrom alebo výfukovým systémom.
- Všimnete si, že sa vám zvýšila spotreba paliva. Dôvodom môže byť, že motor sa snaží častejšie spúšťať regeneráciu, čo zvyšuje spotrebu.
- Môže sa znížiť výkon motora, alebo motor prejde do núdzového režimu, aby chránil kľúčové systémy.
- Diagnostika môže odhaliť zvýšený tlak vo výfukovom systéme, čo môže tiež signalizovať upchatie DPF filtra.
V prípade, že sa stretnete s niektorým z týchto signálov, budete musieť vyčistiť alebo kompletne vymeniť DPF filter. Ak filter nie je mechanicky poškodený alebo ešte neskončila jeho životnosť (zvyčajne po 150-tisíc až 250-tisíc km), postačí ho len profesionálne vyčistiť.

Ako prebieha čistenie DPF filtra
Profesionálne čistenie filtra sa vykonáva v špecializovanom autoservise a môže byť chemické, tepelné, hydrodynamické, mechanické či ultrazvukové. Cieľom je obnoviť funkčnosť filtra bez potreby výmeny, ktorá je veľmi drahá. Počas čistenia sa z filtra odstráni aj popol, ktorý sa pri automatickej regenerácii nevypáli.
Koľko stojí čistenie DPF filtra? Cena závisí od použitej metódy, typu vozidla a filtra, ale tiež lokality. Zvyčajne sa pohybuje od 150 do 300 eur. Najodporúčanejšou metódou je hydrodynamické čistenie filtra, ktoré je účinnejšie a trvácnejšie (ale tiež drahšie) ako napr. Chemické. Vypáli totiž aj sazde aj popol a obnoví funkčnosť filtra až na 98 %.
Ako funguje hydrodynamické čistenie:
1. Demontáž filtra
V prvom rade sa filter opatrne odpojí od výfukového systému. Potrebné sú odborné znalosti.
2. Diagnostika
Nasleduje vizuálna kontrola filtra a kontrola pomocou diagnostiky, ktorá zistí, ako veľmi je zanesený.
3. Čistenie
Samotné čistenie prebieha v špeciálnom stroji, ktorý kombinuje pôsobenie vody, tlaku a čistiacich látok. Silným prúdením vody sa z filtra vyplavia sadze aj popol.
4. Sušenie
Po dôkladnom vyčistení sa filter suší pomocou horúceho vzduchu alebo sušiacej komory.
5. Kontrola
Potom sa skontroluje účinnosť čistenia tým, že sa zmeria spätný tlak a prietok. Vyčistený filter by mal nadobudnúť aspoň 95 až 98 % pôvodného výkonu.
6. Montáž
Nakoniec je potrebné už len namontovať filter späť do vozidla, pripojiť ho na výfukový systém a otestovať, či všetko funguje správne.
Profesionálne čistenie by malo takmer úplne obnoviť funkčnosť DPF filtra tak, že sa skoro vyrovná novému dielu. Úplná výmena filtra za nový sa preto odporúča naozaj len v prípadoch, že filter už nie je možné obnoviť (napr. z dôvodu poškodenia).
Záver
Nezabúdajte, že správnou starostlivosťou o DPF filter môžete predchádzať jeho upchatiu a ušetriť na čistení či výmene. Stačí pravidelne jazdiť na dlhšie trasy, dbať na dôkladnú regeneráciu bez prerušovania či používať kvalitné palivo a motorový olej.
Tak ako sa staráte o motor a DPF filter, nezabúdajte ani na pneumatiky. Sú jediným styčným bodom medzi vaším autom a vozovkou. Pozrite si našu širokú ponuku kvalitných pneumatík za výhodné ceny a vyberte si tie pravé pre vaše auto.
Vyberte si letné pneumatiky z našej ponuky a nechajte ich odborne namontovať v niektorom z našich ARS servisov po celom Slovensku.