Aj keď elektrické vozidlá majú storočnú históriu, pracujúci vo vývoji sa o elektrický technický pohon zaujímali vážnejšie len v posledných niekoľkých desaťročiach.

 Trh stále s  veľkým nadšením prijíma novinky, a zdá sa, že elektrické a hybridné vozidlá majú veľkú budúcnosť, tak výrobcovia pneumatík kladú tiež väčší dôraz k vytvoreniu vhodného sortimentu pneumatík.

Elektrické a hybridné vozidlá majú špeciálne  požiadavky  na pneumatiky. Výrobcovia pneumatík pri vývoji zohľadňujú početné hľadiská, s ktorými umožňujú  zvýšenie efektivity a bezpečnosti jazdy. V súčasnosti sa každý vážnejší výrobca snaží vyhovieť požiadavkám aj ohľadne zimných a letných pneumatík, takže sortiment sa stále rozširuje. 

So zavedením energetického štítku a najmä  noriem emisných a znečisťujúcich látok, ako aj s rastúcimi cenami energie, je nevyhnutné, aby pneumatiky elektrických  a hybridných vozidiel tiež vyhovovali predpisom. Pretože tieto vozidlá majú obmedzený elektrický dosah na čisto elektrickú prevádzku, pneumatika s nízkym valivým odporom znižuje spotrebu energie automobilu. Z toho dôvodu majú kolesá elektrických a hybridných automobilov väčší priemer, čo je výhodné aj v zimných podmienkach a majú špeciálnu, nezvyčajnú štruktúru.

Spevnená vnútorná štruktúra znižuje deformáciu pneumatiky počas jazdy,čo má pozitívny vplyv

na valivý odpor. V dôsledku vyššieho momentu pneumatiky počas jazdy musí sa však zabezpečiť správna priľnavosť a odolnosť proti oderu.  Posledne menované je tiež dôležitým činiteľom  z hľadiska životného prostredia, ale vyššia odolnosť proti opotrebeniu sa predtým dosahovala použitím tvrdšej zmesi, ktorá znížila jazdný zážitok, trakciu a zvýšila hluk z jazdy.

U najnovšie vivinutých pneumatikách popri spevnení sa používajú také zmesi zo špeciálneho materiálu, ktoré zaručujú vhodnú priľnavosť pri  výhodných vlastnostiach opotrebenia. Výrobcovia to nemajú jednoduché, aby vhodnú priľnavosť, nízky valivý odpor, dlhú životnosť, nízku emisiu hladiny hluku zjednotili do takého konečného produktu, ktorý trebárs aj elektrickému modelu so špičkovým výkonom zaručuje bezpečné používanie a vyhovujúci jazdný výkon. Po niekoľkoročnej  dodávke v obmedzenom množstve, dnes  značná časť veľkých výrobcov ponúka už špeciálne elektrické a hybridné pneumatiky, a už niekoľko rokov na trhu sú aj vyslovene zimné pneumatiky.

V ponuke obchodného domu s názvom „Abroncs Kereskedőház” nachádzajú sa aj aj pneumatiky vyvinuté pre elektrické autá firiem Michelin, Nexen, Continental a Kumho. Posledne spomenutý model Wattrun VS31 napríklad je o 25 percent ľahší ako štandardné pneumatiky pre osobné automobily a ponúka mimoriadnu priľnavosť aj za mokra.

Predchádzajúci článokHliníkový disk, sviatočná obuv auta
Ďalší článokNeoplatí sa báť od celoročnej pneumatiky