V motoristických kruhoch sa hovorí, že „najlacnejšou súčasťou motora je motorový olej”. Ako hovorí motoristický aforizmus, pravidelná výmena oleja je dôležitá na udržanie dobrého stavu motora. V súvislosti s touto témou môže vzniknúť mnoho otázok. Prečo je výmena oleja dôležitá? Čo je interval výmeny oleja? Kedy je potrebné vymeniť olejový filter? V tomto článku nájdete odpovede na dôležité otázky týkajúce sa tejto témy!

Veľa ľudí sa domnieva, že výmenu oleja možno vykonať doma. Profesionálna výmena oleja si vyžaduje veľa skúseností, preto ju radšej prenechajte profesionálom! Bežné problémy pri výmene oleja v domácnosti:

 • v motorovom priestore zostáva použitý motorový olej,
 • nesprávna voľba hladiny oleja,
 • zanedbanie výmeny filtra,
 • miešanie nového oleja so starým olejom (to však platí aj v prípade, že sa výmena vykonáva v profesionálnych – v motore vždy zostane trochu starého oleja),
 • používanie oleja s kvalitou, ktorá nie je v súlade s pokynmi výrobcu.

Ďalším problémom pri domácej výmene oleja je splnenie environmentálnych kritérií. Právne predpisy týkajúce sa skladovania a likvidácie odpadového oleja sú prísne. Odpadový olej, ktorý nie je správne skladovaný a uniká do podzemných vôd, môže spôsobiť značné ekologické škody. Z tohto dôvodu servisy, ktoré vykonávajú výmenu oleja sú prevádzkované za špecifické podmienky. Odpadový olej, ktorý nie je správne zlikvidovaný pri výmene oleja v domácnosti, môže mať za následok vysokú pokutu.

Cena výmeny oleja: koľko stojí výmena oleja?

Mnohí vodiči si kladú otázku: koľko stojí výmena oleja? Očakávané náklady môžu byť ovplyvnené viacerými faktormi, ako napríklad:

 • značka a certifikácia použitého oleja
 • značka a typ auta,
 • množstvo použitého oleja,
 • poplatok za prácu.

V závislosti od typu auta je potrebné meniť olej každých 10 000 až 30 000 kilometrov. V našich profesionálnych servisoch vykonávame výmenu oleja pracovnými postupmi, ktoré sú v súlade s výrobnými predpismi.

Ako často by som mal meniť motorový olej?

Interval výmeny oleja v návode môže určiť výrobca na základe vzdialenosti alebo časového intervalu. Hoci ide o dôležité údaje, ktoré je potrebné mať na pamäti, interval výmeny oleja udávaný výrobcom sa vzťahuje na optimálne dopravné podmienky. Vo všeobecnosti platí, že častejšie výmeny oleja sú opodstatnené pre reálne jazdné podmienky. Faktory, ktoré najviac ovplyvňujú frekvenciu výmeny oleja, sú zhrnuté nižšie:

 • Množstvo oleja: nie je nevyhnutne pravda, že väčšie motory vyžadujú menej častú výmenu oleja, pretože väčšie motory môžu mať viac usadenín, väčšie chladiace médium a viac trecích častí. Pri prevode na menší motor sa tento pomer nemení.
 • Rok výroby vozidla: moderné vozidlá môžu medzi výmenami oleja často najazdiť 15 000 až 20 000 kilometrov. Staršie vozidlá využívajúce staršie technológie potrebujú výmenu oleja každých 5000 až 10 000 kilometrov.
 • Typ motora: vyššie prevádzkové teploty môžu byť problémom pre benzínové motory a zvýšené znečistenie oleja pre dieselové motory. V oboch prípadoch je nevyhnutné používať olej správnej kvality v súlade s pokynmi výrobcu.
 • Jazdné návyky: pri jazde v mestskom prostredí sa spotrebuje viac motorového oleja ako pri jazde po diaľnici s ustálenou rýchlosťou. Jazdné návyky, ako sú studené štarty, pravidelné stúpanie do kopca a rýchle zmeny rýchlosti, zvyšujú spotrebu oleja.
 • Štýl jazdy: vedeli ste, že pokojnou jazdou môžete predĺžiť intervaly výmeny oleja? Športovejší štýl jazdy zvyšuje spotrebu oleja.
 • Použitý olej: naši odborníci vo všetkých prípadoch odporúčajú používať olej, ktorý spĺňa špecifikácie výrobcu. Správny olej môže predĺžiť nielen interval výmeny oleja, ale aj životnosť vášho motora!

Často kladené otázky o výmene oleja

Aké sú náklady na výmenu oleja?

Priemerné náklady na výmenu oleja sa pohybujú medzi 75 a 95 EUR. Táto suma sa medzi jednotlivými typmi vozidiel značne líši. Náklady na výmenu oleja luxusných značiek sú vo všeobecnosti vyššie, zatiaľ čo majitelia masových vozidiel môžu očakávať nižšie servisné poplatky.

Čo je doba výmeny oleja?

Interval výmeny oleja znamená vzdialenosť alebo časový úsek, po ktorom sa musí motorový olej vymeniť. Výrobca teda môže dobu výmeny oleja stanoviť dvoma spôsobmi:

 • na základe prejdenej vzdialenosti,
 • podľa času, ktorý uplynul od výmeny oleja.

Čo je to nálepka na výmenu oleja?

Viacerí výrobcovia používajú nálepky, ktoré majiteľom vozidiel pripomínajú, kedy je potrebné vymeniť olej. Na nálepke s údajmi o výmene oleja je uvedené:

 • dátum poslednej výmeny oleja,
 • navrhovaný dátum ďalšieho servisu,
 • typ a značka použitého oleja

Koľko trvá výmena oleja?

Častá otázka vodičov: ako dlho trvá výmena oleja? Obvykle sa tento úkon vykonáva, keď je motor horúci, čo predlžuje očakávaný čas servisu. Proces administrácie, výmeny oleja a filtrov zvyčajne trvá 60-120 minút. Ak sa chcete vyhnúť čakaniu v rade, rezervujte si termín online! Naši zákazníci si môžu online rezervovať termín v jednom z našich profesionálnych servisov.

Ako zistím, či potrebujem vymeniť olej?

Väčšina automobilov upozorňuje na potrebu výmeny oleja výstražná kontrolka (piktogramom nádoby na olej) na prístrojovej doske. Na niektorých modeloch môže byť napísané INSP, Service alebo Ölwechsel. Okrem výstražnej kontrolky je vhodné mať na pamäti aj dátum poslednej výmeny oleja. Nálepka na výmenu oleja vám môže byť nápomocná.

Vyberte si z našej širokej ponuky zimných, letných a celoročných pneumatík!

Predchádzajúci článokVýmena bŕzd: kedy meniť brzdové platničky a kotúče?
Ďalší článokKumho ECSTA HS52, Fin-Sread – 2 IF Design Award