Stále viac prémiových vozidiel prichádza s pneumatikami odolnými proti prepichnutiu, tzv. RunFlat pneumatikami. Vďaka vystuženej bočnici, pneumatika odolná proti prepichnutiu zostáva funkčná aj pri výraznom poklese tlaku. Po poškodení pneumatiky nie je potrebná jej okamžitá výmena, môžete pokračovať v jazde bez potreby zastavenia vozidla. V našom článku sa dozviete o výhodách a nevýhodách pneumatiky odolnej proti prepichnutiu!

Čo je pneumatika odolná proti prepichnutiu (tzv. RunFlat pneumatika)?

Pneumatiky odolné proti prepichnutiu, alebo RunFlat pneumatiky sú v podstate pneumatiky so zosilnenou nosnou bočnicou, na ktorých môžete pokračovať v jazde aj po defekte. Ďalšou výhodou je, že pri defekte na diaľnici nedôjde k náhlej strate tlaku, vodič teda nestratí kontrolu nad vozidlom. Tento núdzový dojazd slúži na to, aby ste si našli bezpečnú plochu na výmenu poškodenej pneumatiky, alebo navštívili neďaleký pneuservis. Rýchlosť po strate tlaku v pneumatike býva obmedzená na 80 km/h. Dôležité je, aby sa RunFlat pneumatika používala iba na vozidlách, ktoré majú z výroby namontovaný systém monitorovania tlaku v pneumatikách (TPMS). Kvôli tuhým bočniciam sa pri absencii systému TPMS ťažšie odhalí poškodenie pneumatík.

Okamžitá výmena RunFlat pneumatiky síce nie je potrebná, dodržujte však výrobcom odporúčanú maximálnu vzdialenosť, ktorú je možné jazdiť s poškodenou pneumatikou! Zvyčajne to býva 50 až 80 km. Poškodená RunFlat pneumatika sa nedá opraviť, musí sa vymeniť.

Pneumatika odolná proti prepichnutiu, alebo samoopravná pneumatika: v čom je rozdiel?

Pneumatika odolná proti prepichnutiu (RunFlat) a samoopravná pneumatika nie je to isté. Kým RunFlat pneumatika zostáva funkčná vďaka zosilneným nosným bočniciam, samoopravná pneumatika sa od nich líši špeciálnou lepivou viskóznou vrstvou nanesenou vo vnútri medzi bočnicami. V prípade prerezania plášťa, táto vrstva obkolesí cudzie teleso, aby zabránila úniku tlaku. Ak predmet vypadne, lepivý materiál dieru okamžite zacelí. Táto samoopravná technológia sa označuje ako SEAL.

Výhody a nevýhody pneumatík odolných proti prepichnutiu

Popularita RunFlat pneumatík neustále rastie, okrem mnohých výhod je však dobré poznať aj ich nevýhody.

Výhody pneumatík odolných proti prepichnutiu:

  • V prípade zníženia tlaku alebo poškodenia nie je potrebné okamžite vymeniť pneumatiku. Na poškodených pneumatikách je možné jazdiť až 80 kilometrov, takže môžete navštíviť najbližší pneuservis.
  • Sú bezpečnejšie, pretože vďaka zosilnenej bočnici. Pevné bočnice udržujú vozidlo ovládateľné aj pri zníženom tlaku v pneumatike.
  • Nie je potrebné náhradné koleso.
  • Samoopravná pneumatika SEAL je dobrou voľbou pre tých, ktorí nie sú schopní uskutočniť výmenu pneumatiky sami. Vynikajúca voľba pre starších, oslabených a neskúsených vodičov.

Nevýhody pneumatík odolných proti prepichnutiu:

  • Sú podstatne drahšie, až o 20-30% ako bežné pneumatiky.
  • V prípade poškodenia sa nedajú opraviť, preto je potrebná kompletná výmena pneumatiky.
  • Dajú sa používať výlučne na vozidlách, ktoré majú systém monitorovania tlaku v pneumatikách schválený výrobcom vozidla.
  • Všetky štyri pneumatiky vozidla musia byť odolné proti prepichnutiu.

Často kladené otázky o pneumatike odolnej proti prepichnutiu

pneumatika odolná proti prepichnutiu
Car mechanic changing wheels in car

Aké je označenie pneumatiky odolnej proti prepichnutiu?

RunFlat pneumatika nie je rozpoznateľná len pri pohľade na pneumatiku. Výrobcovia používajú rôzne označenia na ich rozlíšenie. Najčastejšie používané označenia na bočnici pneumatiky sú:

  • Označenie pre pneumatiky RunFlat Bridgestone: RFT
  • Označenie pre pneumatiky RunFlat Continental: SSR
  • Označenie pre pneumatiky RunFlat Dunlop: ROF / EMT
  • Označenie pre pneumatiky RunFlat Goodyear: ROF / EMT
  • Označenie pre pneumatiky RunFlat Michelin: ZP
  • Označenie pre pneumatiky RunFlat Pirelli: Run Flat
  • Označenie pre pneumatiky RunFlat Kumho XRP: XRP
  • Označenie pre pneumatiky RunFlat Hankook: HRS

Koľko stojí pneumatika RunFlat?

Cena je o 20 – 30 % vyššia, než u bežnej pneumatiky. Treba rátať aj s tým, že v prípade poškodenia bude potrebná kompletná výmena pneumatiky, keďže oprava nie je možná.

Existujú letné aj zimné RunFlat pneumatiky?

Áno, k dispozícii sú zimné a letné pneumatiky odolné proti prepichnutiu. Ponuka letných RunFlatov je podstatne širšia, sú dostupné rôzne typy, s rôznymi dezénmi.

Koľko môžem jazdiť s poškodenými RunFlat pneumatikami?

Dodržujte pokyny výrobcov, ktoré presne určia, akú vzdialenosť je možné jazdiť. Približne to býva 50 až 80 kilometrov.

Aká je maximálna povolená rýchlosť s poškodenou pneumatikou odolnou proti prepichnutiu?

Maximálna povolená rýchlosť s poškodenou pneumatikou odolnou proti prepichnutiu je uvedená v pokynoch výrobcu. Vždy dodržiavajte pokyny výrobcu! S pneumatikou RunFlat je maximálna povolená rýchlosť zvyčajne 80 km/h.

Dá sa opraviť poškodená pneumatika odolná proti prepichnutiu?

Nie, poškodenú RunFlat pneumatiku nie je možné opraviť. Pri všetkých poškodeniach je potrebná úplná výmena.

Čo je pneumatika PAX?

PAX možno považovať za predchodcu pneumatiky odolnej proti prepichnutiu. Podstatou technológie je, že pneumatika obsahuje extrémne odolné nosné bočnice s obsahom spevneného polyméru.

Zhrnutie

Pneumatiky odolné proti prepichnutiu ponúkajú väčšiu bezpečnosť a pohodlie, keďže s poškodenými pneumatikami sa dá bezpečne jazdiť ďalších 50 až 80 km. Ich nevýhodou je vyššia cena, neopraviteľnosť a ich použiteľnosť výhradne na vozidlách, ktoré majú systém TPMS certifikovaný výrobcom vozidla.

Vyberte si z našej širokej ponuky zimných pneumatík!

Predchádzajúci článokSprievodca interpretáciou označení na bočnici pneumatíky
Ďalší článokRozmery diskov: Sprievodca označením diskov