Peľový filter (známy aj ako kabínový filter) je určený na filtrovanie peľu, sadzí, prachu a iných znečisťujúcich látok vo vzduchu, ktorý prúdi do priestoru pre cestujúcich vo vašom vozidle. Okrem bežných filtrov sú k dispozícii aj filtre s aktívnym uhlím, ktoré zachytávajú nielen pevné nečistoty, ale aj nepríjemné pachy a niektoré zdraviu škodlivé plyny. Kedy je potrebné vymeniť peľový filter? Aké sú výhody kabínového filtra s aktívnym uhlím a oplatí sa zaň zaplatiť vyššiu cenu? V našom článku nájdete odpovede na najčastejšie kladené otázky!

Čo je peľový filter?

Znečistenie ovzdušia predstavuje vážne zdravotné riziko.  V roku 2019 viedli chronické úrovne oxidu dusičitého a ozónu z tuhých znečisťujúcich látok v ovzduší, chronické znečistenie oxidom dusičitým a ozónom k celkovému počtu 364 200 predčasných úmrtí v členských štátoch Európskej únie. Hoci sa tento počet v porovnaní s rokom 2018 znížil v dôsledku prísnejších environmentálnych predpisov, znečistenie ovzdušia zostáva problémom v mnohých európskych mestách.

Ventilačný systém vozidla privádza vonkajší vzduch do priestoru pre cestujúcich. Pri používaní chladiaceho a vykurovacieho systému sa môžu do priestoru pre cestujúcich dostať nečistoty cirkulujúce vo vonkajšom vzduchu. Bez vhodnej čističky vzduchu to môže zvýšiť riziko infekcií dýchacích ciest. Peľový filter je zariadenie, ktoré čistí vzduch prúdiaci do priestoru pre cestujúcich od prachu, peľu, sadzí, iných jemných častíc a niektorých zdraviu škodlivých plynov. Kabínový filter sa najčastejšie nachádza v motorovom priestore alebo v priestore pre cestujúcich. Existujú tri hlavné typy:

  • Klasický peľový filter: klasický kabínový filter sa používa najmä na filtrovanie tuhých znečisťujúcich látok. Hlavný filter sa používa na prach, peľ a sadze. Cena je zvyčajne priaznivejšia ako v prípade aktívneho uhlia a antibakteriálnych výrobkov.
  • Peľový filter s aktívnym uhlím: Výhodou kabínového filtra s aktívnym uhlím je, že vďaka dodatočnej vrstve uhlíka dokáže zachytiť niektoré zdraviu škodlivé plyny, čím poskytuje dodatočnú ochranu proti ozónu a oxidu dusičitému. Nevýhodou je vyššia cena.
  • Antibakteriálny peľový filter: chcete maximálnu ochranu? Najnovšie peľové filtračné zariadenia majú okrem vyššie uvedených výhod aj antibakteriálne vlastnosti. Neutralizujú niektoré bakteriálne infekcie prenášané vzduchom skôr, ako sa dostanú do priestoru pre cestujúcich.

Pravidelná výmena peľového filtra je nevyhnutná, aby si filter zachoval svoju účinnosť. Intervaly výmeny peľového filtra sa líšia od výrobku k výrobku, zvyčajne je to 1 rok.

Prečo je výmena peľového filtra dôležitá?

Kabínový vzduchový filter stráca počas používania svoju schopnosť čistiť vzduch. Počiatočná účinnosť sa časom zníži. Doba výmeny peľových filtrov je zvyčajne jeden rok. Peľové filtre sa zvyčajne vymieňajú počas jarného čistenia klimatizácie. V prípade, že nedôjde k výmene peľového filtra:

  • rýchlosť viazania pevných kontaminantov sa znižuje,
  • schopnosť redukovať zápach je narušená,
  • znižuje sa účinnosť filtrácie zdraviu škodlivých plynov a
  • výrobky s antibakteriálnou vrstvou majú tiež horšiu ochranu proti bakteriálnym infekciám.

Často kladené otázky a odpovede

Čo je peľový filter?

Na čistenie vzduchu prúdiaceho do priestoru pre cestujúcich od škodlivín sa používa peľový filter. Tuhé znečisťujúce látky môžu zahŕňať prach, peľ a sadze. Moderné filtre vzduchu v kabíne s aktívnym uhlím a antibakteriálnym povlakom dokážu zachytiť časť týchto škodlivých plynov a baktérií.

Obdobie výmeny peľového filtra: ako často by ste mali meniť peľový filter?

Doba výmeny peľového filtra sa môže líšiť v závislosti od výrobku. Väčšina kabínových filtrov by sa mala vymieňať každý rok. Ak ich každoročne nevymeníte, zníži sa filtračná kapacita výrobku. Zvyčajne sa vymieňa na jar pri väčšom servise spolu s čistením klimatizácie.

Aké sú výhody peľového filtra s aktívnym uhlím?

Výhodou peľového filtra s aktívnym uhlím je jeho účinnejšia filtračná schopnosť. Vďaka dodatočnej vrstve aktívneho uhlia dokáže zachytiť nielen pevné znečisťujúce látky, ale aj niektoré zdraviu škodlivé plyny. Pre lepšiu ochranu odporúčame zvoliť drahšie, ale účinnejšie peľové filtre s aktívnym uhlím.

Dá sa peľový filter vymeniť bez pomoci odborníka?

Peľový filter možno vymeniť bez pomoci odborníka. Pri väčšine výrobkov nájdete podrobné pokyny na výmenu peľového filtra. Je dôležité si uvedomiť, že nesprávne nainštalovaný kabínový vzduchový filter má nízku filtračnú schopnosť. Pre istotu vyhľadajte odbornú pomoc.

Zhrnutie

Znečistenie ovzdušia zvyšuje riziko mnohých chronických ochorení. Tuhé a plynné znečisťujúce látky, ktoré kolujú vo vzduchu, môžu viesť k zdravotným problémom. Ventilačný systém v osobných automobiloch privádza do vozidla vonkajší vzduch. Peľový filter je zariadenie, ktoré pomáha zachytávať prach, peľ, sadze a iné znečisťujúce látky. Pravidelná výmena peľového filtra zabezpečuje jeho efektívnu funkciu.

Vyberte si z našej širokej ponuky zimných, letných a celoročných pneumatík!

Predchádzajúci článokVýhody čistenia klimatizácie ozónom
Ďalší článokVredestein & 1000 Miglia (Mille Miglia)